Na skróty

Q&A czyli pytania od pacjentów…

Pierwsza wizyta….

Na pierwszej wizycie konsultacyjnej omawiany jest przypadek pacjenta oraz robione są zdjęcia wewnątrz i zewnątrzustne. W ten sposób kompletuję niezbędną dokumentację jaka będzie mi potrzebna do określenia planu terapii. Na pierwszej wizycie rzadko kiedy jestem w stanie powiedzieć jak dokładnie będzie wyglądał proces terapeutyczny, ponieważ do wykonania prawidłowego planu terapii niezbędne jest posiadanie całości dokumentacji oraz chwili skupienia. W czasie tej wizyty odpowiadam również na Państwa pytania.

  • Co to jest poszerzona diagnostyka?

Na pierwszej wizycie konsultacyjnej między innymi  badam ruchomość w stawie skroniowo-żuchwowym ale również napięcie mięśni układu stomatognatycznego czy funkcję żucia ale również sprawdzam odruchy oralne u noworodków czy starszych niemowląt oraz przyglądam się funkcjonowaniu społecznemu dziecka w gabinecie. Jeśli u pacjenta występują napięcia mięśni, starte powierzchnie zębów, tiki czy inne objawy neurologiczne, które wcześniej nie były konsultowane wówczas koniecznie proponuję poszerzoną diagnostykę aby mieć pewność, że nic nie zostało pominięte czy przeoczone.

Najczęściej wysyłam na konsultację do lekarzy takich specjalizacji jak: neurolog, foniatra, laryngolog, ortodonta oraz do fizjoterapeuty.

  • Czy plan terapii może ulec zmianie?

Tak. W terapii nic nie jest stałe i nie wszystko da się przewidzieć dlatego reaguję adekwatnie do danej sytuacji. Żadna prowadzona przeze mnie terapia nie jest utartym schematem.

  • Czy współpracuje Pani z ortodontami?

Oczywiście, że tak. Za wadę zgryzu często odpowiada nieprawidłowa pozycja języka, zarówno podczas przełykania, jak i spoczynku. Przełykamy średnio 2000 razy dziennie. Jeśli język, który jest naprawdę silnym mięśniem, 2000 razy dziennie „wpycha” się między zęby, powoduje ich przemieszczenie. Najczęściej jest to zgryz otwarty, czyli zęby górne nie łączą się  z dolnymi. Wiąże się to również z wadą wymowy.

Jeśli pozycja języka pozostanie nieprawidłowa po zakończeniu leczenia ortodontycznego, wada zgryzu niestety powróci. Żadna retencja nie utrzyma efektu leczenia. Dlatego też zachęcam pacjentów przed jak i w trakcie leczenia do odbycia konsultacji.

  • Jaki zakres wsparcia można otrzymać w Pani gabinecie?

Na podstawie mojego doświadczenia jak wykształcenia oferuję takie usługi jak: konsultacje i terapie logopedyczne i neurologopedyczne, terapie i konsultacje miofunkcjonalne, elektrostymulacje, konsultacje logopedyczne niemowląt

  • W jaki sposób można płacić?

W moim gabinecie przyjmujemy płatności gotówkowe jak i formy bezgotówkowe np. kartą płatniczą czy blikiem.

  • Czy przyjmuje Pani pacjentów w ramach NFZ?

Niestety nie. Nie mam podpisanego kontraktu na usługi logopedyczne z Narodowym Funduszem Zdrowia.

  • Czy można określić jak długo będzie trwała terapia?

Na to pytanie niestety trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Czas terapii zależy od  systematycznej i regularnej pracy pacjenta również w domu, stosowania się do zaleceń i wielu innych. Jednym słowem naprawdę trudno określić czas jaki będzie nam potrzebny do skorygowania wady wymowy czy nieprawidłowych pozycji spoczynkowych języka.

  • Jak często należy spotykać się w gabinecie?

Terapie stałe zawsze prowadzone są w systemie 1/1 czyli pacjent/terapeuta. W gabinecie spotykamy się minimum raz w tygodniu.

Czy można jednocześnie prowadzić terapię logopedyczną w innym gabinecie?

Zasada jest taka, że należy rozpocząć i zakończyć terapię w danym gabinecie. Decyzję o rozpoczęciu danej terapii, która może trwać nawet do 3 lat należy poważnie rozważyć. Neurologopedzi/logopedzi to tylko ludzi, a terapia w pewnym sensie wiąże ludzi i obliguje do systematycznych spotkań, które w żaden sposób nie mają być dla nas przymusem czy przykrym doświadczeniem. Ważne aby odbywały się one w miłej i swobodnej atmosferze.

W moim gabinecie nie podejmuje się prowadzenia terapii jeśli dziecko jednocześnie jest pod opieką innego specjalisty ( logopedy/neurologopedy)  np. w szkole czy przedszkolu. To nieco oburza pacjentów. Jednakże proszę mieć na uwadze, że specjalista podejmujący się terapii, modyfikujący ją bierze odpowiedzialność za cały jej proces. Trudno być odpowiedzialnym za terapię, które pochodzą z niezrozumiałego i odmiennego planu. Więcej nie zawsze znaczy krócej i lepiej.Czy przyjmuje Pani dorosłych pacjentów?

Czy przyjmuje Pani pacjentów dorosłych?

Tak, oczywiście. Diagnozuję, konsultuję oraz prowadzę terapię również dorosłych pacjentów nie tylko tych, które ucierpiały w wyniku wypadków komunikacyjnych czy urazów mózgowo-czaszkowych ale również tych, które postanowiły sprawdzić czy „ da się” jeszcze zrobić coś   z ich wadą wymowy.

Moje dziecko ma trudność ze ssaniem, czy zajmuje się Pani takimi przypadkami?

Szczególną opieką w moim gabinecie otaczam noworodki i niemowlęta mające trudności w ssaniu czy karmieniu. Staram się na bieżąco Państwa przyjmować. Jeśli maluch wymaga pilnej konsultacji wystarczy, że skontaktujecie się ze mną wysyłając wiadomość e-mail. Na pewno znajdziemy szybki termin konsultacji.

Czy zawsze trzeba podcinać wędzidełko języka?

Sam w sobie temat wędzidełka języka  nie jest „bułką z masłem”. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i zależy od wielu czynników. Czasami wystarczy wdrożenie odpowiednich stymulacji aby „ uruchomić język” ale równie często potrzeba pracy zespołowej aby przywrócić prawidłową funkcje języka. Jedno jest pewne. Niezawodna intuicja mam gdy jest coś nie tak z maluchem, powinna nas skłonić  przynajmniej do odbycia konsultacji  logopedycznej gdyż właśnie to ten specjalista zajmuje się badaniem funkcji języka i na jego temat wie naprawdę sporo.

Czy konsultuje Pani online?

Tak, oczywiście. Za pośrednictwem kalendarza ZnalnyLekarz, który dostępny jest na stronie można taką zdalna konsultację umówić.

Możesz również polubić…