Wędzidełko wargi górnej to trójkątna struktura anatomiczna przebiegająca strzałkowo od wewnętrznej powierzchni wargi do błony śluzowej lub okostnej przedsionkowej powierzchni wyrostka zębowodołowego szczęki w pobliżu przyśrodkowych górnych siekaczy. Wędzidełko jest zbudowane z tkanki łącznej włóknistej (włókna kolagenowe o różnej grubości), nabłonka warstwowego, naczyń krwionośnych i limfatycznych, ponadto w niektórych przypadkach są obecne również gruczoły ślinowe, tkanka tłuszczowa, włókna sprężyste tkanki łącznej włóknistej, a nawet tkanka mięśniowa.
Typy wędzidełek
Ze względu na umiejscowienie przyczepu wędzidełka można wyróżnić jego następujące typy:
- typ I – śluzówkowy (błona śluzowa ruchoma),
- typ II – dziąsłowy (błona śluzowa wyrostka zębodołowego),
- typ III – brodawkowy (brodawka międzyzębowa),
- typ IV – penetrujący (brodawka przysieczna).
Typy brodawkowy i penetrujący (III, IV) są uważane za nieprawidłowe. Typy III i IV wędzidełka wargi górnej doprowadzają do powstania diastemy prawdziwej i wynikającej z niej zaburzeń. W wielu przypadkach przerost wędzidełka prowadzi do ograniczenia ruchu wargi czy też zaburza mimikę twarzy.
Podcinać czy nie?
Wędzidełko wargi górnej ma ogromne znaczenie w budowaniu równowagi przedniej części układu stogmatycznego. Gdy rodzice pytają mnie o kwestie związane z jego podcięciem: czy podejmować się działania i jeśli tak, to kiedy, to zazwyczaj polecam umówienie się na wizytę do stomatologa chirurga w możliwie najszybszym terminie. W przypadkach, gdy wędzidełko górnej wargi skrajnie upośledza jej pracę, nie ma co czekać na stałe zęby. Zwłaszcza jest to istotne wtedy, kiedy mamy zaburzoną funkcję, czy to jedzenia czy to oddychania. W przypadku tej drugiej dysfunkcji, gdy dziecko oddycha torem ustnym, mamy szereg skutków w obrębie rozwoju twarzoczaszki, jak choćby w kształtowaniu się zgryzu. Skrócone wędzidełko wargi górnej wpływa oczywiście też na artykulację gdzie może wystąpić poważny problem w realizacji głosek dwuwargowych.
Chcesz skonsultować swoje dziecko?
Zarejestruj wizytę —–> tutaj