Karmienie piersią to umiejętność, której większość matek musi się nauczyć. Dlatego wiele z nich może wymagać dodatkowego wsparcia przy oswajaniu się z tą czynnością. Najtrudniejszą częścią procesu karmienia jest właściwe ułożenie i przystawienie niemowlęcia do piersi w taki sposób, aby mogło być ono wygodnie i skutecznie karmione. Karmienie piersią odbywać się może w wielu różnych pozycjach, spośród których każda matka może wybrać odpowiednie rozwiązania dla siebie. Jedną z najważniejszych kwestii przy wyborze jest wygoda karmiącej matki. Niemowlę powinno być ułożone przodem do ciała, tak aby jego główka, ramiona oraz biodra znajdowały się w równej linii. Najpopularniejsze pozycje to między innymi kołyska, skrzyżowana kołyska, pozycja uchwytu oraz leżenie na boku.
Pozycja kołyski
Kołyska jest najpopularniejszą pozycją do karmienia piersią. Ramię matki podtrzymuje dziecko przy piersi. Jego główka jest wygodnie ułożona w zagłębieniu łokcia, a plecy i szyja są podparte podtrzymującym ramieniem. Matka i niemowlę powinni być skierowani do siebie przodem.
Pozycja skrzyżowanej kołyski
W pozycji skrzyżowanej kołyski do podtrzymania niemowlęcia używane jest ramię przeciwne niż w pozycji kołyski; w ten sposób główka i szyja dziecka znajdują się w dłoni matki. Drugą dłonią kobieta może w razie potrzeby przytrzymać lub odpowiednio uformować pierś.
W tej pozycji matka może z łatwością pokierować główkę dziecka do piersi, gdy będzie ono gotowe, aby ją chwycić.
Pozycja uchwytu
Niemowlę ułożone jest przy boku matki, a jego ciało i stopy znajdują się pod jej ramieniem. Dłoń matki podtrzymuje główkę dziecka, a jej ramię spoczywać może na poduszce.
Pozycja ta może być korzystna dla kobiet po cesarskim cięciu, gdyż nie obciąża ona obszaru klatki piersiowej i brzucha.
Zapewnia ona pełne oparcie dla głowy dziecka, dlatego może być także pomocna w przypadku noworodków o niskiej masie urodzeniowej lub tych, które mają problem z chwytaniem piersi.
Leżenie na boku
Matka kładzie się na boku przodem do dziecka. Usta niemowlęcia znajdują się na wysokości sutka. Matka może też podeprzeć się poduszką, aby zapewnić lepsze oparcie dla pleców i karku. Pozycja ta również może być korzystna dla kobiet po cesarskim cięciu, gdyż nie obciąża ona obszaru klatki piersiowej i brzucha.
Źródło: http://www.medela.pl