Na skróty

Leczenie ortodontyczne zacznij od wizyty w gabinecie logopedycznym!

Leczenie ortodontyczne bywa męczące, długie i kosztowne, a efekty nie zawsze okazują się trwałe i satysfakcjonujące. Co warto wiedzieć przed wizytą u ortodonty, aby świadomie i dobrze wybrać metodę leczenia? 

Aby leczenie ortodontyczne miało sens, czyli było skuteczne w długiej perspektywie, musi się ono opierać na szerszym spojrzeniu na organizm ludzki i właściwej diagnostyce stomatologicznej, której celem jest zebranie jak największej liczby informacji o zgryzie, strukturze kostnej pacjenta i funkcjonowaniu całego narządu żucia. Ustawienie  zębów i warunki zgryzowe w dużej mierze zależą od genów, ale również od wielu czynników zewnętrznych, które kształtują rozwój człowieka od momentu narodzin. W prawidłowo ukształtowanych kościach zęby rosną prosto, a ich relacje (czyli zgryz) są najczęściej prawidłowe. Na pozycjonowanie kości części twarzowej czaszki, a tym samym układ zębów, mogą wpływać również np. wady postawy czy nieprawidłowe napięcie mięśni. Ich wyeliminowanie czy poprawa bywa kluczowym warunkiem efektywnej korekty zgryzu i trwałego „wyprostowania” zębów. Mówiąc obrazowo – nie zawsze wystarczy usunąć ząb czy dwa i na ich miejsce przesunąć niemieszczący się w łuku kolejny ząb. Owszem, wizualny efekt końcowy takiego działania będzie satysfakcjonujący, jednak może się wkrótce okazać, że po kilku miesiącach ząb wróci na swoje pierwotne miejsce lub pacjent zacznie odczuwać ból czy inne dolegliwości związane z niewłaściwym napięciem okolicznych mięśni lub zaburzeniem pracy stawów, ponieważ nie wyeliminowano przyczyny problemu.

Od czego zacząć leczenie ortodontyczne?

Od wizyty w gabinecie logopedycznym. W analizie sytuacji wyjściowej specjalista uwzględniając m.in. ocenę toru oddychania, w tym ewentualne przeszkody typu przerośnięte migdałki (które również mogą wpływać na nieprawidłowy rozwój szczęki i zwężenie łuków zębowych) oraz pozycję języka i wędzidełka w razie potrzeby skieruje na dalsze konsultacje.

Na podstawie kompleksowej analizy funkcji języka, toru oddechowego oraz napięcia mięśniowego i postawy jesteśmy w stanie ocenić czy pacjent może zostać skierowany bezpośrednio do ortodonty czy też wymaga przygotowania interdyscyplinarnego.

Ortodoncja jest trudną i wymagającą dziedziną stomatologii wymagającą wszechstronnej wiedzy medycznej. Od kilku lat wyłania się w niej wyraźny trend holistycznego podejścia do pacjenta i szukania oraz eliminowania przyczyn wad zgryzu, a nie jedynie ich skutków („prostowanie zębów”).

Możesz również polubić…