W Mowa od Nowa Karolina Giżyńska pracuję również z osobami dorosłymi. Najczęściej trafiają do mnie osoby w trakcie leczenia ortodontycznego ale zdarza się coraz częściej iż są przekierowani przez ortodontę do oceny pozycji spoczynkowych języka przed rozpoczęciem leczenia.
Jakie problemy towarzyszą dorosłym?
język leżący na dnie jamy ustnej
zgrzytanie zębami
nadmierne napięcie na żwaczach
ból w okolicy stawu żuchwowo- skroniowego
krótkie wędzidełko języka ( tak, zdarza się)
dysfunkcja oddychania ( oddychanie przez usta)
kłopoty z zębami ( częste, samoistne wypadanie plomb )
utrwalanie nieprawidłowego wzorca połykania z tłoczeniem języka między zębami
Dlaczego istotna jest wypracowanie prawidłowych pozycji spoczynkowych języka przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego?
Choć język wydaje się niepozorny, to porównując stosunek siły do wielkości, jest najsilniejszym mięśniem w ciele człowieka. Co za tym idzie, w znaczny sposób oddziałuje na uzębienie, a jego nieprawidłowe ułożenie może powodować wady zgryzu lub cofać efekty zakończonego leczenia aparatem ortodontycznym.
Dlaczego tak się dzieje?
Wystarczy przyjrzeć się jego anatomii. Łuki zębowe są otoczone z obu stron tkankami mięśniowymi. Równowaga tych sił w jamie ustnej i odpowiednia motoryka mięśni językowych ma ogromne znaczenie dla normalnego kształtowania się zgryzu.
Jeśli chcielibyście Państwo dokonać oceny języka przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego lub jesteście w trakcie a nie wiecie co z tym językiem ?
Zapraszam na konsultację
Rejestracja online – zapisy w linku
https://zarejestrowani.pl/w/FkyiBskeT6nExB4ARDtq4g/