Na skróty,ORTODONCJA

Pacjent ortodontyczny

W Mowa od Nowa Karolina Giżyńska pracuję również z osobami dorosłymi. Najczęściej trafiają do mnie osoby w trakcie leczenia ortodontycznego ale zdarza się coraz częściej iż są przekierowani przez ortodontę do oceny pozycji spoczynkowych języka przed rozpoczęciem leczenia.

Jakie problemy towarzyszą dorosłym?

📌 język leżący na dnie jamy ustnej

📌 zgrzytanie zębami

📌nadmierne napięcie na żwaczach

📌 ból w okolicy stawu żuchwowo- skroniowego

📌 krótkie wędzidełko języka ( tak, zdarza się)

📌 dysfunkcja oddychania ( oddychanie przez usta)

📌 kłopoty z zębami ( częste, samoistne wypadanie plomb )

📌 utrwalanie nieprawidłowego wzorca połykania z tłoczeniem języka między zębami

Dlaczego istotna jest wypracowanie prawidłowych pozycji spoczynkowych języka przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego?

📌 Choć język wydaje się niepozorny, to porównując stosunek siły do wielkości, jest najsilniejszym mięśniem w ciele człowieka. Co za tym idzie, w znaczny sposób oddziałuje na uzębienie, a jego nieprawidłowe ułożenie może powodować wady zgryzu lub cofać efekty zakończonego leczenia aparatem ortodontycznym.

📌Dlaczego tak się dzieje?

Wystarczy przyjrzeć się jego anatomii. Łuki zębowe są otoczone z obu stron tkankami mięśniowymi. Równowaga tych sił w jamie ustnej i odpowiednia motoryka mięśni językowych ma ogromne znaczenie dla normalnego kształtowania się zgryzu.

Jeśli chcielibyście Państwo dokonać oceny języka przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego lub jesteście w trakcie a nie wiecie co z tym językiem ?

Zapraszam na konsultację

Rejestracja online – zapisy w linku

https://zarejestrowani.pl/w/FkyiBskeT6nExB4ARDtq4g/

Możesz również polubić…