Wędzidełko

Każdy wędzidełko języka ma!

Wędzidełko języka jest to fałd tkankowy łączący dolną powierzchnię języka z dnem jamy ustnej. Ankyloglosja czyli wada wrodzona polegająca na skróceniu wędzidełka języka, jest spowodowana zaburzeniem apoptozy komórek w życiu płodowym, prowadzącym do niepełnego oddzielenia się języka od dna jamy ustnej.

Z definicji ankyloglosja jest takim stanem wędzidełka języka, który utrudnia prawidłową motorykę języka.

Podstawowe objawy ankyloglosji u noworodków to trudności ze ssaniem piersi, a u starszych dzieci czy dorosłych wady wymowy. Musimy jednak pamiętać, że obraz kliniczny może być jednak bardziej zróżnicowany. Nie da się wszystkich wrzucić do jednego worka, jak również przypisać jednorakich cech!.

Ponieważ pojawiają się na różnych forach dyskusyjnych informacje jakoby nie każdy człowiek miał wędzidełko języka, chcę was zapewnić drodzy czytelnicy, że każdy z nas je ma.

Czasami bywa niewidoczne gołym okiem jako tzw. niteczka czy struna z uwagi na usytuowanie względem płaszczyzny czołowej. Właśnie z tego względu rozróżniamy wędzidełka zewnętrzne ( przednie) i tylne, które się bardzo dobrze kamuflują i są zdradliwe.

Ponadto pamiętajcie drodzy Państwo, że diagnoza w aspekcie oceny funkcji nie ogranicza się jedynie do wysunięcia czy uniesienia języka ale do całościowej oceny motoryki i funkcji biologicznych, a tej dokonuje logopeda/ neurologopeda, który współpracując z lekarzami, tworzy TEAM, który wspólnie się uczy, razem leczy i razem zdobywa szczyty!

Możesz również polubić…