Zacznijmy od tego, że każdy organizm jest inny i goi się w różnym tempie. Gojenie języka trwa zazwyczaj około miesiąca jednak to nie oznacza iż na tym koniec. Następnie proces gojenia wciąż przebiega ale już pod powierzchnią języka, co jest dla oka po prostu niewidoczne. To co rodzic obserwuje to fakt, że rany już nie ma, i nawet dokładnie trudno określić, w którym miejscu występowała.
Rana powinna goić się w formie otwartej, a nacięcie wypełnić się prze ziarninowanie. Ponadto chcemy aby rana goiła się wzdłuż, a jej krawędzie były skierowane ku sobie. W tym procesie chodzi nam o to, aby przywrócić maksymalną ruchomość języka oraz jego funkcjonalność.
Pamiętajcie, że sam w sobie zabieg nie rozwiązuje wszystkich problemów związanych z językiem. Jest on jak otwarcie drzwi do możliwości przywrócenia właściwych funkcji. Jednakże, czy skorzystacie z wejścia zależeć będzie tylko od was. Owo skorzystanie z wejścia oznacza rozpoczęcie procesu rehabilitacji pozabiegowej, które nie skupia się jedynie wokół masaży ale również ćwiczeń logopedycznych, których celem jest zapobiegnięcie powtórnemu zrastaniu się tkanki często określane mianem “ponownego przyłączenia”.
Często pytacie ” Jak długo należy wykonywać ćwiczenia?”. Tu niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Ćwiczenia wykonujemy na tyle długo, aby zminimalizować ryzyko zrastania się. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnego podejścia.
Należy również pamiętać, że zaniechanie ćwiczeń lub nieodpowiednie wykonanie masaży ( brak odpowiedniego nacisku), moim zdaniem wiąże się z bardzo dużym prawdopodobieństwem pojawienia się zrostu lub zbliznowacenia.
Na portalach społecznościowych bardzo często pojawia się również zapytanie ” Co to jest, to żółte pod językiem?” Wyjaśniam…..
Włóknik nadaje ranie kolor żółto-kremowy. Na pewno póki dno rany pokryte jest włóknikiem nie dojdzie do jej zamknięcia się i wygojenia. Rany zbyt suche najczęściej pokrywają się tzw. włóknikiem, który powstaje ze zwłóknienia ziarniny, czyli nowej tkanki. Włóknik to także doskonała pożywka dla bakterii i rany takie mogą szybko ulec nadkażeniu. Dlatego dobra praktyka to mycie rąk przed ćwiczeniami i zakładanie rękawiczek jednorazowych.
Krótkie Q&A
Czy wędzidełko da się rozciągnąć?
Niestety nie. Wędzidełko języka jest fałdem tkankowym łączącym dolną powierzchnię języka z dnem jamy ustnej w środkowej płaszczyźnie ciała. Zbudowane jest z luźnej tkanki łącznej z domieszką włókien kolagenowych typu I oraz III jak również elastyny, które nie są podatne na rozciąganie.
Czy wędzidełko odpowiada za opóźniony rozwój mowy?
Zdecydowanie nie. Wędzidełko nie wpływa na opóźniony rozwój mowy. Obecnie przyjmuje się, że stan wędzidełka języka jest istotnym czynnikiem wpływającym na kształtowanie się artykulacji jak również pozycji spoczynkowych, biologicznych czy prymarnych u dziecka. Jeśli dziecko nie mówi, to trzeba szukać przyczyn tego stanu i prześledzić przebieg ciąży, porodu i rozwoju dziecka od samego początku.
Jakie konsekwencje niesie ze sobą skrócone wędzidełko języka?
W przypadku, gdy skrócone wędzidełko nie zostanie zdiagnozowane w pierwszych dniach życia i dziecko nie zostanie poddane zabiegowi frenotomii, czyli podcięciu wędzidełka podjęzykowego, to od samego początku, kształtuje się u niego nieprawidłowy wzorzec ssania, połykania i żucia co w konsekwencji prowadzi do wad zgryzu (często zgryz otwarty lub krzyżowy). Skrócone wędzidełko podjęzykowe również może powodować nadmierne ślinienie się. Prawidłowa wymowa wielu głosek, takich jak: t, d, n, l, r, sz, ż, cz, dż, wymaga uniesienia czubka języka do górnego wałka dziąsłowego. Skrócone wędzidełko uniemożliwia ten ruch, co znacznie wpływa na zaburzenia artykulacji. Dziecko ze skróconym wędzidełkiem pomimo wysiłku i starań będzie realizowało te głoski w sposób nieprawidłowy, to z kolei prowadzi do automatyzacji i utrwalenia nieprawidłowo wypowiadanych głosek.
Czy krótkie wędzidełko może powodować trudności z rozszerzaniem diety?
Tak. Brak bezpośredniej zależności między stopniem zaawansowania ankyloglosji a zaburzeniami funkcji zależnych od motoryki języka wynika ze znacznych, osobniczo zmiennych, zdolności kompensacyjnych mięśni języka i przyległych struktur oraz ogólnej kondycji zdrowia dziecka, np. napięcia mięśniowego. Kompensacja tej wady u noworodka zależy w głównej mierze od napięcia mięśni przestrzeni ustno-twarzowo-gardłowej. W przypadku współistnienia ankyloglosji i wzmożonego napięcia mięśni tej okolicy, niemowlę – kompensując brak pełnej motoryki języka – nadmiernie wysuwa żuchwę do przodu podczas ssania, przygryzając pierś dziąsłami. W wyniku tego męczy się, przerywa karmienie, zasypia przy piersi. Wzmożona praca mięśni prowadzi również do drżenia żuchwy po skończeniu ssania. Ograniczenie zakresu ruchów lateralnych języka utrudnia z kolei gryzienie, żucie i formowanie prawidłowego bolusa, co jest powodem niepowodzenia w rozszerzaniu diety u niemowlęcia. Nadmierna praca żuchwy powoduje też szybsze męczenie się dziecka podczas jedzenia, dyskomfort i krztuszenie się, co również może prowadzić do selektywnego wyboru pokarmów oraz niechęci do przejścia na pokarmy stałe. Uważa się, że skrócone wędzidełko języka zaburza transformację połykania niemowlęcego w dojrzałe, gdyż pośrednio wpływa na brak pełnej szczelności warg.