Na skróty,Neurologopeda

Pozycja spoczynkowa języka

Gdzie spoczywa twój język, gdy masz zamknięte usta? To pytanie jak bumerang powraca w moim gabinecie logopedycznym i zawsze – przynajmniej na początku wywołuje salwy śmiechu. No bo jak to gdzie? W buzi….mówią moi mali pacjenci lub ci nieco starsi. 

Jednak gdy zaczynam drążyć temat i dopytuje gdzie konkretnie?…Zaczynają się przysłowiowe schody.

Język jest narządem mięśniowym o dużej plastyczności. W istotny sposób uczestniczy w akcie żucia i połykania, umożliwia ssania oraz mówienie. Poza tym jest ważnym narządem dotyku i smaku. Wyróżnia się mięśnie wewnętrzne języka i zewnętrzne, które odchodzą od szkieletu i wchodzą promieniście do trzonu języka. 

Wszystkie ruchy języka są możliwe dzięki działaniom antagonistycznym ( wspólnym) i antagonistycznym ( przeciwstawnym) sił mięśniowym. Wszystko wzajemnie działa, współpracuje i wpływa na siebie. 

Musisz pamiętać, że to co widzisz w lustrze to tylko tak naprawdę niewielka część języka – a w zasadzie to tak zwane mięśnie wewnętrzne. Oprócz nich istnieją jeszcze mięśnie zewnętrze, które łączą ruchomą część języka z otaczającymi kośćmi – kością gnykową, wewnętrzną częścią żuchwy oraz wyrostkiem rylcowatym kości skroniowej. 

Jak zapewne się domyślasz, nieprawidłowa pozycja spoczynkowa języka będzie niosła za sobą negatywne konsekwencje nie tylko dla samej jamy ustnej , ale i dla całego ciała. Dlaczego? Chociażby dlatego, że język który leży płasko na dnie jamy ustnej pociąga poprzez mięsień gnykowo-językowy kość gnykową -> kość gnykowa pociąga mięsień szyi, a te z kolei mięśnie przykręgosłupowe i mięśnie kończyn górnych. Jak sam widzisz jest to system naczyń powiązanych, gdzie konsekwencje nie muszą być widoczne tylko w jamie ustnej. 

Pozycja spoczynkowa języka? O co chodzi?

Język w spoczynku powinien być całą swoja powierzchnią przyklejony do podniebienia. Wtedy wszystkie otaczające mięśnie są w równowadze, a kości małego człowieka mają dobre warunki do harmonijnego wzrostu.

Mój język wcale nie leży na podniebieniu i jakoś żyję!

Oczywiście! Nikt tego nie neguje…ale czy masz się całkiem dobrze?

Może jak wstajesz rano to boli cię głowa?

Lub często odczuwasz bóle karku?

A może w nocy zgrzytasz zębami?

Lub śpisz z otwartą buzią?

A może trudno ci zachować prawidłową, wyprostowaną pozycję ciała i wciąż pochylasz głowę ku przodowi? 

Musisz wiedzieć, że pierwotną przyczyną tych wszystkich problemów może być nieprawidłowa pozycja spoczynkowa języka, która zaburza równowagę mięśniową całego organizmu. W ten sposób uruchamia się kaskada mechanizmów kompensacyjnych, która w połączeniu z innymi nieprawidłowościami i nawykami może skutkować wystąpieniem w/w objawów.  

Dlatego tak ważnym jest aby od najmłodszych lat kształtować prawidłowe nawyki pozycji spoczynkowej języka.

Możesz również polubić…