ORTODONCJA

Ortodoncja a wady postawy

Wiele osób zastanawia się jaki związek ma fizjoterapia z ortodoncją. Otóż w wielu przypadkach niemożliwe jest przeprowadzenie skutecznego, kompleksowego leczenia bez fizjoterapii. Wiele wad zgryzu ma powiązanie z wadami postawy. Bardzo często do mojego gabinetu trafia młodzież oraz osoby dorosłe, u których wady zgryzu cofnęły się po zakończonym leczeniu szukając rozwiązania problemu……a on zwyczajowo znajduje się w obrębie języka oraz postawy ciała.

Na czym polega terapia fizjoterapeutyczna?

Fizjoterapeuta za pomocą różnych technik leczenia manualnego zwiększa szansę na osiągnięcie wymarzonego celu w leczeniu ortodontycznym. Rozluźnia mięśnie żucia i uczy pacjentów technik rozluźniających. Niekiedy zaordynuje zestaw ćwiczeń do domu. Tutaj konieczna jest współpraca pacjenta i jego świadomość problemu. Rozluźnione mięśnie umożliwiają swobodne przesuwanie się tkanki kostnej, czyli zębów. Pomaga to również szybciej osiągnąć końcowy efekt. Napięte mięśnie żucia hamują przesuwanie się zębów. Działają jak dźwignia, w przeciwnym kierunku. Jest to bardzo ważny element postępowania terapeutycznego. Ponieważ mojej doświadczenia w pracy z pacjentami wskazują na to, że realizacja tego małego, a jakże ważnego puzzla w naszej układance idzie bardzo mozolnie. Zaryzykowałabym również stwierdzenie, że jest to najsłabsze ogniwo.

Co się może wydarzyć jeśli nie poddam się fizjoterapii?

Po zakończeniu leczenia ortodontycznego możemy obserwować krótkotrwałe efekty. Jeśli aparat założony jest przy współistniejących, nieprawidłowych wzorcach napięciowych tkanek miękkich i struktur kostnych lub dysfunkcjach narządu ruchu, to po zdjęciu aparatu zęby zostają “spychane” przez stare wzorce mięśniowe do stanu pierwotnego. Dlatego tak ważne jest podejście całościowe, holistyczne, do każdego leczenia. Mówiąc krótko wada zgryzu powróci. Dlatego od samego początku bardzo ważna jest współpraca pomiędzy ortodontą-logopedą-fizjoterapeutą.

Możesz również polubić…