Oddychanie przez usta może być spowodowane przez różne czynniki, takie jak: uwarunkowania genetyczne, niedrożność nosa (różnego rodzaju: przegroda, polipy, zrosty, alergie), zapalenia zatok, , pozycja snu, karmienie w okresie niemowlęcym, przerost migdałków podniebiennych.
U dzieci jak również osób dorosłych oddychających przez usta zwykle obserwujemy charakterystyczne cechy takie jak:
- sińce pod oczami,
- niskie napięcie mięśni otaczających szparę ust,
- cofniętą żuchwę,
- tzw. ” długą twarz”
- wąskie łuki zębowe
- wady postawy
Wygląd ten wynikający z faktu, że braku drożności górnych dróg oddechowych powoduje zmianę położenia całej głowy pacjenta (tak, by zwiększyć pojemność dróg oddechowych), co w konsekwencji powoduje wysunięcie jej do przodu, a w dalszej kolejności zmianę napięcia mięśniowego głowy, szyi oraz całego kręgosłupa. W takiej sytuacji język zamiast pozycji spoczynkowej ( na podniebieniu) układa się na dnie jamy ustnej co generuje zmianę napięcia mięśni dna jamy ustnej oraz napięcia mięśni szyi.
Oddychanie przez usta ma wpływ nie tylko na położenie żuchwy względem szczęki, ale też na to, w jaki sposób pozycjonują się kości szczęki względem podstawy czaszki. Badania wykazują też, że w momencie, kiedy czynnik powodujący oddychanie przez usta zostaje usunięty, rozwój szkieletowy pacjenta ulega poprawie. Musimy pamiętać, że samo usunięcia czynnika często przyrównywane jest do uchylenia drzwi celem przywrócenia właściwych funkcji. Dalej niezbędne jest wdrożenie odpowiedniej terapii logopedycznej i fizjoterapii.
Co powinno zwrócić naszą uwagę?
- oddychanie przez usta,
- chrapanie,
- nadpobudliwość,
- wsuwanie języka między zęby,
- cienie pod oczyma,
- rozwijające się wąskie podniebienie,
- bezdechy senne,
- skrócona warga górna,
- przesadne wzdychanie,
- trudności z zaśnięciem,
- kształtujące się wady zgryzu.
Pamiętajmy! Nawykowe oddychanie przez usta samo nie przejdzie! Należy wyeliminować przyczynę i udać się do specjalisty – laryngologa, ortodonty, logopedy. Walka o prawidłowy oddech często wymaga współpracy rodziców i dziecka, droga jest kręta i dość długa, ale niesie za sobą ogromne korzyści.