Wskazówki dla rodziców w kształtowaniu rozwoju mowy.
- Pamiętaj, że Twoje dziecko oprócz problemu logopedycznego ma inne ważne cechy, na przykład jest aktywne, towarzyskie, pogodne. Niech problem logopedyczny tego nie przesłoni.
- Najważniejszą zasadą stymulacji rozwoju mowy jest reagowanie na wszelkie formy i sposoby kontaktu małego dziecka z dorosłym – począwszy od urodzenia, a nawet wcześniej.
- Prowadź z dzieckiem ” dialog” nawet wtedy, gdy nie potrafi ono mówić. Chodzi o ćwiczenie struktury naprzemiennej ( raz Ty, a raz ja), przedmiotem tej swoistej wymiany są różne dźwięki, dotyk, ruch, emocje.
- Pokazuj dziecku, że poruszasz ustami i językiem, kiedy mówisz, oraz że wypowiadanie wielu głosek łączy się z wypuszczaniem powietrza, co można łatwo zobaczyć gdy wypowiesz sylabę [pa], kierując oddech na paseczek papieru czy na pianę przy kąpieli.
- Wykorzystuj znane Ci piosenki, wierszyki, rymowanki, wyliczanki do zabaw z dzieckiem.
- Do stymulowania i wspierania rozwoju mowy wykorzystuj codzienne czynności związane z pielęgnacją, ubieraniem, karmieniem, wychodzeniem na spacer i tym podobne.
- Opisuj dziecku to, co widzisz i co robisz, za pomocą krótkich wypowiedzeń.
- Za pomocą melodyjnej intonacji opowiadaj dziecku o różnych przedmiotach i zjawiskach, które je otaczają. Pamiętaj, że małe dziecko wcześniej reaguje na intonację niż na treść wypowiedzi.
- Śpiewaj dziecku piosenki według własnych pomysłów. Maluchy to lubią i chętnie słuchają. Nie martw się, że nie potrafisz śpiewać – dziecku to w ogóle nie przeszkadza. Dla niego ważne jest to, że to Ty śpiewasz!
- Używaj zwrotów i gestów grzecznościowych oraz zachęcaj dziecko do ich używania – nawet gdy nie potrafi jeszcze mówić, może wykonać gest oznaczający papa, mniam mniam i tym podobne.
- Rozwijaj podstawowe słownictwo obejmujące nazwy przedmiotów codziennego użytku – jedzenia, ubrań, zabawek, zwierząt oraz nazwy podstawowych czynności.
- Czytaj i opowiadaj bajki z twarzą zwrócona do dziecka.
- Wykorzystuj tak zwane zabawy paluszkowe, na przykład ” Idzie kominiarz po drabinie”
- Opowiadaj dziecku proste, wymyślone przez Ciebie historyjki na podstawie obrazków, których bohaterami są jego ulubione zabawki.